Rubriky
Články

Jak vybrat doménu s pomocí AI

Aby bylo jasno, zamiloval jsem se do chatGPT a Dall-e hned v prvním okamžiku. A to i přesto, že jejich výstupy byly tehdy spíš úsměvné, než použitelné.

Každopádně když se na mně cca před rokem obrátil kamarád Robert, že chce pomoci s webem a vůbec netušil, jakou adresu zvolit, napadlo mně vyzkoušet LLM k návrhu vhodné domény.

Psal jsem to v první osobě. Nechtěl jsem mu komplikovat život tím, že bych ještě opisoval, že „se ptám pro kamaráda“ :). Debatoval jsem tehdy s chatGPT snad dvě hodiny a neustále ho nutil generovat názvy domén vhodné pro web někoho, kdo se zabývá human designem, fotí, nabízí online i offline služby, má mezinárodní přesah a k tomu má ve svém jméně anglické slovo „flow“.

Co mi tehdy chybělo?

  • zohlednit správně češtinu-to mu ještě nešlo
  • ověřit, jestli jsou domény volné a tudíž mi nabízet jen ty, co jsou reálně dostupné-registrovatelné
  • udělat i rychlou rešerši, jestli nějaká služba tohoto jména už neexistuje
  • v ideálním světě ještě ověřit, zdali není nějaká ochranná známka či značka v tomto znění + prověřit, zdali dané slovo či slovní spojení nemůže být v nějakém cizím jazyce nadávkou či názvem pro něco ošklivého 🙂

Tehdejší komunikace s ChatGPT mi posloužila čistě jako brainstormingová seance s někým, kdo má nekonečnou trpělivost a dokáže chrlit další a další variace na něco, co mi přišlo poměrně fajn, aby navrhoval kratší spojení vhodnější pro doménové jméno atp. Nakonec jsem doménu humandesigner.cz pro Roberta vybral a registroval „po staru“. Svoje hledání a nalezení té pravé jsem skončil v mém oblíbeném ověřovátku vícero domén naráz u Regzone. To mně baví a šetří to čas.

Domény vs. AI

A byl to Regzone, resp. Czechia, který mi před pár dny emailem oznámil, že jako první v ČR nabízí integraci nějakého LLM do svého generátoru názvu domén a říkají mu „AI pomocník„. Tak jsem vyrazil to vyzkoušet. Na tom samém příkladě Robertova brandu.

Czechia.cz
https://www.czechia.com/domeny

Nejprve jsem text z původního promptu překopíroval do AI pomocníka tak jak byl. Tj. volným slovem a v angličtině. A kupodivu z toho začalo něco padat:

Jako první jsem v menu „Předvolby“ vypnul možnost „Používat pomlčky“, páč pomlčkové domény moc nemusím. Beru je jen proto, aby je neměl nikdo jiný. Ale jako hlavní doménu/brand bych do nich šel jen v sebeobraně.

Bez pomlček se AI pomocník docela rozjel a myslím, že některé návrhy jsou velmi velmi kreativní, třeba robertradostiplan.cz 🙂

A tak jsem zkusil prompt přeložit do češtiny a čekal, co AI pomocník nabídne. Pomlčky jsem rovnou odmítl.

Je zajímavé, že pochopil cílení na mezinárodní klientelu a rovnou začal nabízet domény v angličtině. A byť je většina těch domén těžko vyslovitelná či zapamatovatelná, některé mi dávaly smysl jako základ pro další zkoušení či variování.

Škoda, že nelze pomocníka poprosit, aby k „této“ doméně udělal dalších x variací, tj. dál pomocí AI pracovat s výsledky. Zatím to vypadá, že jediné co můžete, je upravovat zadání.

Pro začátek mi to přijde vlastně docela fajn, protože vám AI pomocník vrací pouze domény, které jsou volné – což je obrovský upgrade oproti tomu, když vám domény generuje přímo LLM. V dalších krocích už je to dost podobné. Musíte si vybrat sami a rozhodnout se podle libozvučnosti, použitelnosti, zapamatovatelnosti a tak vůbec. A o nějakém rešeršování, porovnání s databázemi ochranných známek atp si zatím také můžeme nechat zdát. Možná mezera na trhu, co Milane? 🙂

Domény a AI v zahraničí

Poté, co jsem zkusil zoneřího AI pomocníka, jsem se mrknul i do zahraničí. Jestli taky něco takového neumí a hle. Umí a je jich nepočítaně. Testovně jsem vzal pár z nich: Domain.com, DomainsGPT, a GoDaddy.com. Všechny jsem nakrmil stejným promptem v angličtině, tím, co používám v celém článku.

Domain.com
https://www.domain.com/domains/ai-domain-generator

Nezačal dobře a to tím, že bohužel ořízl zadání na 250 znaků, to mi přijde dost nekomfortní – jako někomu, kdo se nedovede vyjádřit v krátkosti :)…přesto výsledky to na první pohled neovlivnilo.

Naopak v pokročilých nastaveních pod tlačítkem „refine your results“ si nemůžete zakázat pomlčky, jako u AI pomocníka, ale můžete definovat délku domény, slova, která má obsahovat a doménovou koncovku, která vás zajímá. To není špatný!

Když jsem hledání omezil 10 znaky na doménu, vnutil mu slovo „flow“ a vybral si .com, .io a .us, výsledky se změnily, respektovaly limitace, ale nabídly i domény, které NEJSOU volné.

Ovšem s možností kliknout na „Check for similar domains“ – když jsem klikl hned na to první, začalo to hledat domény podobné-jen mně to poslalo na uplně jinou-klasickou stránku vyhledávání, což je dost matoucí. Message match velký špatný. A tím mně AI doménátor na Domain.com přestal bavit.

Přesto obsahuje víc možnosti parametrizovat výstupy a náznak toho, že lze z výsledkem, který vám AI navrhne, dál pracovat. Not bad.

DomainsGPT
https://oneword.domains/domains-gpt

Pokud si na začátku nevyberete z šesti směrů hledání, nevadí, v druhém kroku můžete vložit kompletní prompt (bez oříznutí na 250 znaků) a v kroku třetím rovnou můžete přidat parametry. U slov, která mají v doméně být obsažena, dokonce můžete specifikovat, zdali má slovo být na začátku, na konci nebo kdekoliv. Nice!

A pak už DomainsGPT začne generovat. A dělá to vizuálně uplně jinak, než ostatní „doménové“ formuláře.

Tak jako u všech předchozích, můžete klikat na „generate more“ a nechat si navrhovat další a další. Zároveň lze editovat parametry z třetího kroku. Editaci promptu na první dobrou nevidím.

Další práci s výsledky generovanými pomocí AI DomainsGPT nenabízí, už můžete jen kliknout na doménu, co chcete a zahájit její registraci. Upsell dalších TLD k tomu máte jako bonus 🙂 Jen tedy opět ten message match, kdy jste surově vytrženi z barevně hravého vizuálního stylu DomainsGPT a hozeni do vln modře sterilního registračního procesu IONOSu. Brrr

GoDaddy.com
https://www.godaddy.com/

A na závěr můj oblíbený zahraniční registrátor domén, jehož reklamy byly svého času mind-blowint. Na byznys „z internetu“, který dělal ještě něco tak moc běžnému uživateli vzdáleného, jako domény.

A posral to hned na první dobrou. Opět jsem, jako už dnes po několikáté, nakopíroval původní prompt a tohle mi GoDaddy ukázal.

Až pak jsem teprve pochopil, že musím kliknout na „Start with AI Domain search“ a teprve se dostanu tam, kde jsem si myslel, že už jsem.

A dopadlo to stejně.

Teprve když mně napadlo prompt zkrátit – a někde ve 2/3 jsem ho odmazal – tak se to rozjelo. To je za mně příšerný UX a velkej palec dolů pro hráče velikosti a kvalit GoDaddy.

Výsledky tak nějak podivně obsahují vždy klíčová slova, ze kterých je název domény stvořený a pak samotnou doménu. A takhle pod sebou jedna za druhou. Když seskrolujete až dolů, tak poslední (asi) návrh nevidíte, protože ho zakrývá políčko pro prompt. Tyjo, tohle je teda super-odfláklý.

Nevím tedy, jestli je tam dole možnost nějakého dalšího generování či jiná práce s doménami. Nevidím ani žádnou pokročilou konfiguraci jako omezení délky domény. No prostě tady jsem čekal, že to bude služba na světové úrovni. A jak jsem se spletl.

Suma sumárum k doménám a AI

Určitě existuje plno dalších generátorů doménových jmen a asi i chytřejší. Pokud takový znáte, budu rád, když mi napíšete.

Ať už Zoneří AI Pomocník nebo ty zahraniční služby, jsem rád, že si někdo dal práci s tím, aby připravil „nástroj na míru“. A nástrojům na míru založeným na AI bude patřit svět, protože nám jednoduchým stvořením regulují komplexitu AI světa natolik, abychom je vůbec byli schopni používat.

To, že všechny nástroje mají větší či ještě větší prostor na zlepšení, to je jasné, ale tleskám ochotě zariskovat, jít do toho „jako první“ a riskovat, že se vám někde na blogu budou vysmívat 🙂

Těším se moc, jestli se někdo chopí nápadu výše uvedeného a vytvoří plnotučný AI Doménový generátor s přesahem do rešerší ať už trhu-webu, tak rejstříků ochraných známek, firemních databází jako justice atp. Páč to by pak bylo pro začínající podnikatele fakt terno.

Tak co, zvedne někdo hozenou AI doménovou rukavici? 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *